یدیما - نیازمندی‌ های رایگان
یدیما - نیازمندی‌ های رایگان

کدام جاروبرقی مناسب ماست؟

جاروبرقی یکی از کاربردی‌ترین وسایل است. تنوع زیاد و کارایی متفاوت جاروبرقی‌های موجود در بازار، قدرت انتخاب مشتری را بالا برده ‌است. جاروبرقی‌ها از نظر محل به‌کارگیری به چند دسته خانگی، تجاری، نیمه‌صنعتی و صنعتی و مکنده‌ها تقسیم می‌شوند.

جاروبرقی‌های خانگی
جاروبرقی‌های خانگی به انواع مختلفی نظیر کیسه‌ای، مخزنی، شارژیِ دستی و شارژیِ ایستاده تقسیم‌بندی می‌شوند.
جاروبرقی‌های کیسه‌ای
جاروهای کیسه‌ای مخزن زباله دارند. پاکت یا کیسه‌های پارچه‌ای و پلیمری محل انباشت آشغال‌هاست. کیسه‌های یک‌بارمصرف هم که دورریختی است و بعد از پر شدن باید با کیسه تازه تعویض شوند. کیسه‌ یا پاکت قدرت فیلتراسیون چندان زیادی ندارند؛ به همین خاطر بخشی از غبار و آلودگی انباشته‌شده در جارو از طریق منافذ کیسه به بیرون نشت می‌کنند.

جاروبرقی‌های مخزنی
جاروبرقی‌های مخزنی کیسه ندارند و زباله‌هایی که جارو می‌مکد، در مخزن جارو که معمولاً محفظه شفافی است، فشرده می‌شود و بعد از مدتی باید تخلیه شود. این جاروها معمولاً از جاروبرقی‌های کیسه‌ای کوچک‌تر هستند.

جارو شارژی‌ دستی
جارو شارژی‌ها چند نوع‌اند و چند سالی است که وارد بازار شده‌اند و از آن‌ها در منزل، محل کار یا برای تمیز کردن داخل ماشین استفاده می‌شود. مدل‌های دستی این جارو، ظاهر سبک و شیکی دارند و به‌راحتی جابه‌جا می‌شوند. از طرفی محدودیت مدل‌های پارویی برای نظافت سطوح باریک، کنج‌ها را ندارند.

جارو شارژی ایستاده
جاروی ایستاده یا عصایی یکی از جدیدترین جاروهای شارژی است. این جاروها تقریباً کارایی جاروبرقی را دارند با این تفاوت که خرطومی ندارند و همه اجزای آن داخل یک بدنه قرار دارند. این جارو هم مانند جاروهای مخزن دار چون پاکت ندارد باید مرتب تمیز شود و چون بی‌سیم است و شارژ می‌شود، امکان استفاده طولانی‌مدت را ندارد. در عوض چون بعضی از انواع جارو شارژی به چشم الکترونیک مجهز هستند، گردوغبار را به‌خوبی جمع می‌کنند. این مدل تنها قابلیت استفاده برای کف را دارد.

علاوه‌بر انواعی که توضیح دادیم، جاروبرقی‌های دیگری نیز در بازار موجود هستند که کمتر برای مصارف خانگی کاربرد دارند و عمدتا برای مصارف صنعتی و تجاری استفاده می‌شوند.

جاروبرقی‌های تجاری
اصلی‌ترین قسمت یک جاروبرقی تجاری پمپ مکش آن است. جاروبرقی‌های تجاری با امکان خرطومی بلند، مناسب نظافت فضاهایی مثل هتل‌هاست. این جاروبرقی‌ها چندموتوره هستند که ‌می‌توان هر یک از آن‌ها را خاموش یا روشن کرد. کارکرد هم‌زمان موتورها سرعت و کیفیت جاروکشی را افزایش می‌دهد. گنجایش مخزن این جاروها زیاد است. برخی از انواع این جاروبرقی‌ها با باتری کار می‌کنند که برای محیط‌های متراکم و بدون دسترسی به پریز برق مناسب است. از این جاروها برای خدمات نظافتی زیاد استفاده می‌شود.

جاروهای نیمه‌صنعتی
این جاروبرقی‌ها یک، دو یا سه‌موتوره هستند و سرعت مکش آن‌ها از جاروهای تجاری بیشتر است. این جاروها بدنه فلزی و چرخ‌های محکم گردان دارند که امکان کارکردن در محیط‌های سخت و صنعتی را به آن‌ها می‌دهد. قدرت فیلتراسیون در این جاروها زیاد است، چون فیلتر در مخزن جاروبرقی قرار داده نشده و‌ تمام ظرفیت مخزن قابل‌استفاده است. این جاروها قابلیت جمع‌آوری آب‌وخاک را دارند. جاروبرقی نیمه‌صنعتی چون جمع‌وجورند برای کارگاه‌های متوسط و کوچک مثل کارواش مناسب‌اند.

جاروهای صنعتی
این جاروها معمولاً در مدل‌های یک، دو یا سه موتوره تولید می‌شوند که با داشتن حجم مخزن بالا و امکان استفاده طولانی‌مدت،‌ قابلیت استفاده برای محیط‌های صنعتی و اداری را دارند. مزیت جاروبرقی‌های صنعتی این است که قابلیت مکش هم‌زمان مواد مایع و جامد را دارند. مجهز به فیلترهای قابل شست‌وشو هستند و فیلتراسیون در این جاروها در چند مرحله اتفاق می‌افتد. قدرت و سرعت مکش در جاروهای صنعتی بسیار بالاست. بیشتر این جاروها جاروبرقی آب‌وخاک هستند که انتخاب مناسبی برای صنعت مهمانداری و رستوران است.

مکنده های صنعتی
مکنده‌ها انواع آلودگی و ذرات ریز و آلودگی‌هایی که در محیط‌های صنعت و نیمه‌صنعتی وجود دارد، می‌زداید. مکنده‌ها از پخش شدن گردوغبار و ضایعات ریز مثل خاک‌اره، براده‌های ریز تراشه یا سمباده کاری صنایع در هوا جلوگیری می‌کنند. قدرت مکش مکنده‌ها و سرعت بسیار زیاد است. مکنده‌ها با حجم مخزن‌های متفاوتی ساخته می‌شوند. بسته به میزان آلودگی و نوع آن از دستگاه مکنده با موتور قوی‌تر استفاده می‌شود .توان موتور مکنده همان میزان مصرف مکنده است. با بالا رفتن قدرت مکش و سرعت مکش دستگاه،‌ انرژی مصرفی و توان مکنده هم بالاتر می‌رود.

استفاده از جاروبرقی‌ها محدود به اماکن مسکونی نیست، بلکه در محیط‌های تجاری و صنعتی هم استفاده می‌شود. اگر جاروبرقی را درست انتخاب کرده باشید، هر بار که با آن کار می‌کنید، از نتیجه‌ احساس رضایت می‌کنید.  با نکاتی که آورده شد، ‌امید است بتوانید انتخاب مناسب و درستی داشته باشید. منبع:دیوار

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *