یدیما - نیازمندی‌ های رایگان
یدیما - نیازمندی‌ های رایگان

صفر تا صد فک رهن خودرو

در صورتی که یکی از شرکت‎‌های داخلی مثل ایران خودرو یا سایپا را برای خرید اقساطی خودرو انتخاب کنید، پس از تحویل خودرو شاهد خواهید بود که برگ سبز آن با یک مهر «سند در رهن» صادر شده است. چنانچه بخواهید سند خودرو را از رهن شرکت سازنده خارج نمایید، باید پس از پرداخت تمام مبلغ بدهی (تسویه حساب کامل)، تکمیل مدارک و انجام اقدامات مورد نیاز جهت فک رهن خودرو، برگ سبز با مهر «خودرو فک رهن شد» مرهوم شده و شخص خریدار به عنوان تنها مالک ماشین شناخته می‌شود. ناگفته نماند که هدف شرکت فروشنده ماشین از ثبث مهر «سند در رهن» بر روی برگ سبز خودرو، اطلا‌ع‌ رسانی از وضعیت وثیقه و در رهن‌ بودن سندی است که مالک قصد ارائه آن را به افراد و سازمان‌ها دارد.

فک رهن سند خودرو چیست؟

هر دارایی (ملک، زمین یا خودرو) که دارای سند قانونی و ارزش مالی مشخص شده‌ای باشد، اگر به عنوان وثیقه در رهن بانک، مراجع قانونی یا هر سازمان اداری دیگری قرار گیرد «دارایی در رهن» نامیده می‌شود؛ همچنین فک رهن سند به این معناست که مالک (سند در رهن) بخواهد با پرداخت وجهی که به سازمان مربوطه بدهکار است، دارایی خود را از وثیقه خارج نماید.
به طور مثال اگر شما برای خرید یک ملک یا خانه از بانک وام تهیه کنید؛ به علت رقم بالایی که بانک از شما طلب دارد، تا زمانی که بدهی خود را به طور کامل تسویه کنید؛ سند ملک شما در رهن بانک می‌ماند و در نهایت پس از تسویه کامل، شما به عنوان مالک قطعی می‌توانید اقدام به فک رهن سند خود کنید. چنین مثالی در خصوص فک رهن ماشین نیز صدق می‌کند؛ با این تفاوت که طرف حساب شما، یکی از کمپانی‌های خودروسازی است که به صورت اقساطی از آن شرکت خودرو خریداری کرده‌اید. در ادامه با ما باشید تا شما را با مدارک، شرایط، پرداختی‌ها‌ و نکات ارزشمند در خصوص فک رهن خودرو آشنا کنیم:

مدارک لازم برای فک رهن خودرو چیست؟

مالک یا وکیل قانونی او (در صورتی که سند ملک به ‌صورت وکالتی ثبت شده باشد) برای انجام امور مربوط به فک رهن خودرو، باید به همراه ماشین مورد نظر و با در‌ دست داشتن تمام مدارک زیر به نزد‎‌یک‌ترین مرکز تعویض پلاک مراجعه کرده و درخواست خود را جهت فک رهن ثبت و پیگیری کند:

 1. اصل برگ سبز خودرو در رهن به عنوان سند مالکیت ماشین
 2. اصل مدارک شناسایی مالک (شناسنامه و کارت ملی)
 3. اصل وکالت‌نامه وکیل در صورتی وکالتی‌بودن سند خودرو
 4. اصل مدارک شناسایی وکیل قانونی مالک (شناسنامه و کارت ملی)
 5. اصل کارت مشخصات مربوط به ماشین
 6. مدارک مربوط به احراز آدرس مالک (مبایعه ‌نامه ملک، سند یا دفترچه بیمه) و تطبیق آن با آدرس مندرج در سند خودرو
 7. اصل بیمه شخص ثالت دارای اعتبار
 8. برگ معرفی‌نامه بابت عدم رهن از شرکت فروشنده ماشین
 9. برگ گواهی مفاصا حساب از اجراییات بابت پرداخت جرایم
 10. برگ مربوط به معاینه فنی که از مراکز مکانیزه مرتبط صادر شده

برای فک رهن خودرو چه مبالغی باید پرداخت شود؟

مالک ماشین جهت خارج کردن ملک خود از رهن، ملزم به پرداخت دو فیش پرداختی به مرکز تعویض پلاک است. در نظر داشته باشید که هیچ نیازی به مراجعه به بانک یا پرداخت هر گونه پول نقد نیست و تمامی مبالغ لازم از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان موجود در مراکز تعویض پلاک پرداخت می‌شود.

 1. جهت پرداخت فیش اول، متناسب با صاحب پلاک اولیه خودرو (شرکت تولیدکننده ماشین یا خود مالک) مبالغ طبق موارد زیر پرداخت خواهد شد:
 • اگر پلاک اولیه ماشین به نام کمپانی تولیدکننده آن ثبت شده باشد، باید مبلغ ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال (صد هزار تومان) بابت مبلغ نقل و انتقال سند خودرو به شماره حساب فک رهن خودرو ۲۱۷۱۱۵۹۰۱۳۰۰۲ مربوط به بانک ملی و برای اداره خزانه‌داری کل واریز شود.
 • اگر پلاک اولیه به نام شخص مالک و ماشین از محصولات ایران خودرو باشد، باید مبلغ ۴۰۰٫۰۰۰ ریال (چهل هزار تومان) بابت هزینه به شماره حساب ۰۱۵۱۸۰۱۰۰۱۱۲۴۳۲ مربوط به بانک قوامین شعبه مرزداران واریز شود.
 • اگر پلاک اولیه به نام شخص مالک و ماشین از محصولات شرکتی غیر از ایران خودرو باشد، باید مبلغ ۵۵۰٫۰۰۰ ریال (پنجاه و پنچ هزار تومان) بابت هزینه فک رهن سند آن به شماره حساب ۰۱۵۱۸۰۱۰۰۱۱۲۴۳۲ مربوط به بانک قوامین شعبه مرزداران واریز شود.
 1. واریز مبلغ برای صدور کارت هوشمند جدید مشخصات ماشین و هزینه پست آن

چند نکته مهم جهت فک رهن خودرو

 1. در صورتی‌که ماشین در رهن را از ایران خودرو یا سایپا خریداری کرده‌اید، از ثبت سابقه اطلاعات فک رهن سند آن در سامانه مراکز تعویض پلاک اطمینان حاصل پیدا کنید.
 2. ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی تا زمان فک رهن ماشین امکان‌پذیر نیست؛ بنابراین تا تسویه کامل، مالک تنها برگ سبز (سند صادره از سمت پلیس راهور) را به عنوان سند مالکیت در اختیار دارد.
 3. مالک خودرو بلافاصله پس از فک رهن خودرو می‌تواند با مراجعه به دفاتر ثبت اسناد رسمی، اقدام به ثبت و دریافت سند رسمی کند. منبع:شیپور
اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *