یدیما - نیازمندی‌ های رایگان
یدیما - نیازمندی‌ های رایگان

دستگاه تصفیه هوای خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

وارونگی هوا، پدیده‌ای که در روزهای سرد زمستانی رخ می‌دهد و حجمی از آلودگی آسمان شهر را مهمان خیابان‌ها می‌کند. البته این به اصطلاح ماری‌ست که در آستین خودمان بزرگ کرده‌ایم و حالا باید برای جنگ با دود اتومبیل‌ها و کارخانه‌ها آماده شویم. امروزه برای مقابله با آلودگی هوا به غیر از برنامه‌های بلند‌مدت و معاهدات بین‌المللی که در راستای کنترل آن است، هر کدام از ما در میدان نبرد با این پدیده می‌توانیم از شوالیه‌هایی به‌نام دستگاه‌ تصفیه هوا استفاده کنیم. دستگاه‌های تصفیه هوا به دو صورت صنعتی و خانگی وجود دارند که در این مطلب به بررسی پارامترهای مؤثر در انتخاب نوع خانگی یا به اصطلاح دستگاه تصفیه هوای فضای بسته می‌پردازیم.

انواع شوالیه‌ها را بشناسید
برای انتخاب دستگاه تصفیه هوا ابتدا باید پارامترهای مؤثر در میزان کارایی دستگاه را در نظر بگیریم، پس لازم است مساحت میدان نبرد را مشخص کنیم، این فاکتور در اندازه و میزان قدرت دستگاهی که انتخاب می‌کنیم تأثیر می‌گذارد. معمولاً هر چه فضای بزرگتری داشته باشیم اندازه و قدرت دستگاه تصفیه هوا باید بزرگتر باشد. البته هر چه میزان هوادهی دستگاه بیشتر باشد بازدهی بیشتری نیز دارد، ولی به همان نسبت میزان مصرف برق و صدای دستگاه بیشتری را هم تجربه می‌کنید.
برای اینکه از عملکرد دستگاه تصفیه هوایی که می خواهید خریداری کنید اطمینان حاصل کنید به نشانه‌هایی که روی برچسب دستگاه وجود دارد دقت کنید.

یکی از این نشانه ها CADR یا نرخ تحویل هوای پاک است که به طبع هر چه بیشتر باشد عملکرد دستگاه بهتر است. این نشانه از محاسبه میزان هوای ورودی به دستگاه و میزان آلودگی جذب شده توسط آن محاسبه می‌شود و معمولا بر اساس فوت مربع بر دقیقه است.

نشانه دیگری که باید به آن توجه کنید ACH یا تعداد دفعاتی‌ست که هوا توسط دستگاه در هر ساعت تعویض می‌شود. هر چه این عدد بیشتر باشد دستگاهی که انتخاب کرده‌اید کارایی بیشتری خواهد داشت.

نشانه بعدی مربوط به صدای دستگاه می‌شود که بر اساس db روی برچسب مشخص شده است. مشخصاً هر چه این عدد کوچکتر باشد دستگاه صدای کمتری تولید می‌کند و آرامش در خانه یا محل کارتان برقرار است. اصولا این عدد بین ۲۰ تا ۵۰ دسی بل است که تقریباً مثل صدای پیچیدن باد در بین برگ هاست

نشانه بعدی مربوط به میان مصرف برق است. مسلماً هر‌چه این میزان کمتر باشد بهتر است. این روزها اصولاً روی دستگاه‌ها نشانه‌های ABCD هم مشخص‌کننده میزان توان مصرفی و عملکرد بهتر دستگاه در این مورد هستند. این پارامتر بیشتر نشان‌دهنده کارایی فن دستگاه تصفیه هواست.

سلاح شوالیه را بشناسید
اساس همه دستگاه‌های تصفیه آب و هوا بر نوع فیلتری است که در آن‌ها استفاده شده است. درواقع همه پارامترهایی که گفتیم بستگی به نوع فیلتر و سیستم فیلتری که در دستگاه استفاده شده است دارند.
وقتی از آلودگی هوا صحبت می‌کنیم منظورمان همه ذرات قابل رویت و غیرقابل رویت، بوها و انواع میکروب‌های معلق در فضاست. همه دستگاه‌های تصفیه هوا یک لایه فیلتر برای گرفتن ذرات معلق قابل رویت در هوا دارند که این لایه قابلیت شست‌وشو دارد.
بعد از آن فیلترهایی قرار گرفته‌اند که به فیلترهای هپا (HEPA) معروف‌اند. فیلترهای هپا معمولا ذراتی تا ۰.۳ میکرون را از هوا جدا می‌کند. اصولاً هر شرکت تولید‌کننده دستگاه تصفیه هوا فیلتر هپا مخصوص به خود را تولید می‌کند و از آن به‌عنوان ویژگی و برتری دستگاه خود یاد می‌کند.  به دستگاه‌هایی که دارای این سه لایه باشند دستگاه تصفیه هوا با فیلتر غیرفعال گفته می‌شود.

در برخی دستگاه‌های تصفیه هوا لایه چهارمی از فیلتر وجود دارد که با یونیزاسیون هوا به تصفیه بهتر و ضدعفونی کردن هوا کمک می‌کند. به این‌ها دستگاه تصفیه هوا با فیلتر فعال گفته می‌شود. البته وجود این فیلتر باعث تولید گاز اوزون می‌شود که به شدت برای تنفس مضر است، به همین دلیل توصیه می‌شود از این نوع دستگاه‌ها در فضای بسته استفاده نشود.

شوالیه خود را انتخاب کنید
حالا که انواع دستگاه‌های تصفیه هوا و سیستم فیلتر آن‌ها را می‌شناسیم می‌توانیم مناسب‌ترین دستگاه تصفیه هوا را با توجه به نیاز خود تهیه کنیم. بعضی از دستگاه‌های تصفیه هوا ویژگی‌هایی مثل صفحه لمسی، تایمر، نمایشگر اعلان وضعیت هوا و… دارند که تأثیری در کیفیت کار دستگاه ندارند. امروزه در بازار انواع قابل حمل دستگاه تصفیه هوا نیز موجود است. می‌توانید برای میز کارتان یکی از دستگاه‌های رومیزی را انتخاب کنید و یا اگر حساسیت بیشتری دارید از دستگاه تصفیه هوای همراه که دور گردن انداخته می‌شود برای مواقعی که دوست دارید پیاده‌روی کنید استفاده کنید. همچنین مدل‌هایی نیز برای استفاده در اتومبیل در بازار موجود است. منبع:دیوار

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *