یدیما - نیازمندی‌ های رایگان
یدیما - نیازمندی‌ های رایگان

فوت و فن بررسی سیم‌کشی خانه

اگر قرار است خانه‌ جدیدی بخرید یا رهن و اجاره کنید باید یادتان بماند که هزینه تعمیر تأسیسات ساختمانی به‌صورت کلی بالاست. همچنین اگر سیم‌کشی محلی که قرار است برای زندگی‌تان انتخاب کنید به شکل صحیح انجام نشده باشد، علاوه بر هزینه، ممکن است خطرات جانی هم برای افراد خانواده به دنبال داشته باشد پس حتما باید قبل از خرید یا اجاره خانه باین مورد را به دقت بررسی کنید. اگر تاکنون بابت این مسئله ضرر کرده‌اید و مجبور شده‌اید بعد از جا‌به‌جایی هزینه‌های زیادی را برای به روزرسانی سیستم سیم‌کشی خانه متحمل شوید، بهتر است این راهنما را بخوانید و با ساده‌ترین راهی که پیش روی‌ شماست تا حدودی سیستم تأسیسات سیم‌کشی خانه را رصد کنید و بعد برای خرید یا اجاره تصمیم بگیرید.

۱-قبل از هر چیزی باید به نقشه سیم‌کشی ساختمان نگاه کنید. شاید این مورد بیشتر به درد کسانی بخورد که قصد خرید خانه را دارند زیرا این افراد بیشتر از مستأجران نیاز دارند که سیستم برق‌کشی خانه‌شان را بشناسند. از فروشنده یا مهندس ناظر خانه بخواهید نقشه‌ سیم‌کشی را به شما نشان بدهد. اگر سیستم برق‌کشی به‌صورت تک خطی نباشد، ممکن است شما سال‌ها با مشکل اتصالی برق رو‌به‌رو شوید و به وسایل خانه‌تان آسیب وارد شود.همچنین اگر کلید و پریزها به شکل درست و در ارتفاع اصولی نصب نشده باشند شما را به دردسر می‌اندازد. مثلا پریز برق یخچال و فریز باید از سطح زمین تا ۱۲۰ سانتیمتر فاصله داشته باشد، اگر این فاصله رعایت نشود برای وصل کردن یخچال با مشکل رو‌به‌رو می‌شوید.

۲-قدم بعدی برای بررسی سیم‌کشی ساختمان، چک کردن این مسئله است که آیا سیم‌کشی محل مورد نظر شما فرسوده است یا نه؟ در سیم‌کشی‌های فرسوده، محتمل‌ترین خطری که زندگی شما را تهدید می‌کند آتش‌سوزی است. برای چک کردن سیم‌کشی اول از همه برق را قطع کنید، با پوشیدن یک جفت دستکش و یک جفت دمپایی پلاستیکی که برق را از خود عبور نمی‌دهند، یکی از پریزهای برق را بیرون بیاورید و به دقت به سیم‌هایش نگاه کنید؛ سیم‌ها باید از نظر ظاهری سالم باشند. البته این نکته قطعا تمام ماجرا نیست. با استفاده از سیم‌ لخت‌کن، یکی از سیم‌ها را لخت کنید. مفتول‌های مسی رسانای سیم باید کاملا سرخ باشند. اگر احساس کردید سیم‌ها رنگ پریده‌اند یا زنگ‌زدگی دارند، نشان‌دهنده این است که سیم‌‌کشی‌ ایراد دارد و باید تعویض شود. همه کلید و پریزها را چک کنید که سالم باشند، هر کدام از کلید و پریزها که کار نکرد، باید به قطعی در سیستم سیم‌کشی شک کنید.

۳-بهتر است خانه‌ مجهز به جعبه فیوز کلید مینیاتوری باشد. این جعبه کوچک کاربردهای زیاد و مؤثری دارد، ساده‌ترینش این است که مدارهای الکترونیکی و تجهیزات خانه را کنترل می‌کند و هر زمان که جریان برق بیش از حد مجاز باشد مدار برق را قطع می‌کند تا به تجهیزات آسیبی وارد نشود. چه چیزی از این بهتر که یک جعبه کوچک بتواند نگهبان وسایل برقی خانه شما باشد؟

۴-اگر خانه‌ای که قصد سکونت در آن را دارید به شیوه‌ قدیمی جعبه تقسیم، برق‌کشی شده نیز باید به این نکته‌ توجه کنید که هر قسمت از خانه از آشپزخانه گرفته تا پذیرایی و اتاق خواب‌ها یک جعبه تقسیم داشته باشد. روش اصولی این است که برای هر کدام از این قسمت‌ها جعبه برق جداگانه‌ای تعبیه شده باشد تا اگر سیستم برق خانه‌تان مشکل داشت با استفاده از این جعبه‌های تقسیم‌، که برای انشعاب گرفتن از مسیر لوله‌ها استفاده می‌شود، بتوانید سیستم برقی خانه را عیب‌یابی کنید. این جعبه‌های تقسیم‌ به دو شکل روکار و توکار در خانه وجود دارند و با جنس پلاستیکی و فلزی در بازار به فروش می‌رسند. با این نکات ساده تا حدودی می‌توانید سیستم سیم‌کشی خانه را بررسی و عیب‌یابی کنید و اگر همه چیز طبق برنامه پیش رفت، برای خرید یا اجار‌ه‌ خانه اقدام کنید. همچنین می‌توانید قلق‌های بررسی سایر بخش‌های یک ساختمان، نظیر موتورخانه، لوله‌کشی، استخر و جکوزی و سایر تأسیسات را نیز یاد بگیرید تا با استفاده از آن‌ها بخش‌های مختلف خانه‌ای که قصد دارید بخرید یا اجاره کنید مورد بررسی قرار دهید.منبع:دیوار

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *