یدیما - نیازمندی‌ های رایگان
یدیما - نیازمندی‌ های رایگان

چطور وام خرید کالاهای اساسی و لوازم خانگی بگیریم؟

لوازم خانگی‌تان قدیمی شده است؟ برخی از وسایل را اصلا ندارید و می‌خواهید آن‌ها را به تجهیزات خانه اضافه کنید؟ احتمالا هم جیب‌تان اجازه نمی‌دهد خیلی در این زمینه ولخرجی کنید. خب در این مواقع چه باید کرد؟ یکی از بهترین گزینه‌ها پیش روی شما گرفتن وام از بانک‌هاست. در میان انواع و اقسام تسهیلات بانک‌ها، وامی هم به نام «وام خرید کالاهای اساسی و لوازم خانگی» وجود دارد. می‌توانید سراغ این وام بروید و لوازم مورد نیازتان را خریداری کنید. این راهنما شما را با این وام و شرایط گرفتن آن آشنا می‌کند.

چه کالاهایی بخریم؟
شاید اولین سئوال این باشد که اساساً این وام‌ها برای خرید چه نوع کالاهایی اختصاص داده می‌شود و معنی کالای اساسی چیست؟ اولین نکته که باید در این زمینه بدانید این است که این وام برای خرید کالاهای ایرانی داده می‌شود، یعنی لوازمی که ساخت، تولید یا مونتاژ آن‌ها در داخل کشور انجام می‌شود و تحت یک برند ایرانی به فروش می‌رسد. پس با این وام از نظر قانونی نمی‌توانید لوازم خارجی بخرید. نکته دوم این است که این کالاها باید به‌طور مستمر مورد استفاده قرار گیرد و عمر مفیدشان حداقل یک سال باشد. پس مثلاً نمی‌توان با این وام، مواد غذایی یا چیزهایی خرید که قبل از یکسال تمام می‌شوند. ازجمله این کالاها می‌توان به جاروبرقی، ماشین لباس‌شویی، یخچال، تلویزیون، دوچرخه و… اشاره کرد.

چه نوع تسهیلاتی است؟
اینکه تسهیلاتی که به شما برای خرید کالاهای اساسی و لوازم خانگی ارائه می‌شود چه نوعی است بستگی به بانکی دارد که می‌خواهد این وام را در اختیار شما قرار دهد. اما معمولا بانک‌ها بین ۸۰ تا ۱۰۰‌درصد قیمت کالاهایی که می‌خواهید بخرید وام می‌دهند. البته سقف این وام هم معمولا بین ۱.۵ تا ۳۰ میلیون تومان است. مدت بازپرداخت اقساط هم حداقل ۳ سال یا همان ۳۶ ماه و حداکثر ۵ سال یا همان ۶۰ ماه خواهد بود. سود این تسهیلات هم در بانک‌های مختلف بین ۱۰ تا ۱۵ درصد نوسان دارد. البته شاید برخی بانک‌ها سود بیشتری هم بگیرند. شاید بگویید که با این مبلغ در شرایط فعلی خیلی نمی‌توان سراغ کالاهای اساسی خانه رفت، خب راه‌حل این است که چند نفر از اعضای خانواده این وام را بگیرند. یعنی مثلا یک زوج با هم می‌توانند اقدام به گرفتن وام کنند و دو برابر وام بگیرند.

شیوه پرداخت وام به چه شکل است؟
وقتی بانک مورد نظرتان را برای گرفتن این وام شناسایی کردید و از سقف تسهیلات باخبر شدید باید به یک فروشگاه بروید و کالای مورد نظرتان را انتخاب کنید. در گام بعدی باید فاکتور اولیه خرید کالاها را بگیرید. این فاکتور باید رسمی و دارای مهر فروشگاه باشد. برخی فروشگاه‌ها برای صدور این فاکتور، مبلغی را به‌عنوان پیش‌پرداخت دریافت می‌کنند. فاکتور را به همراه مدارک دیگر نزد بانک می‌برید و بانک هم مبلغ تسهیلات را در قالب یک چک به شما پرداخت می‌کند. نکته مهم این است که این چک در وجه فروشنده یا همان فروشگاهی است که به شما پیش فاکتور داده است. یعنی این چک فقط با مهر همان فروشگاه قابل نقد شدن است. یک نکته را فراموش نکنید که برای گرفتن این وام به غیر از فاکتور، مدارک دیگر هم لازم است. به غیر از مدارک هویتی، شما باید مدارکی ارائه دهید که مشخص شود توانای پرداخت اقساط را دارید یا نه. قطعا با توجه به میزانی که وام دریافت می‌کند یک یا دو ضامن معتبر هم نیاز دارید.

خی هستند که هیچ تمایلی به گرفتن وام ندارند و ترجیح می‌دهند با پس‌انداز پول به لوازم مورد نیازشان برسند و توجیه‌شان هم این است که دیگر سود بانکی پرداخت نمی‌کنند. اما این افراد باید یادشان باشد که تورم در کشور ما هیچ وقت صفر نبوده است. یعنی گاهی با پس‌انداز کردن برای خرید یک کالا نسبت به وام گرفتن، در‌نهایت ضرر هم خواهید کرد. به‌هر‌حال گرفتن انواع تسهیلات بانکی می‌توان راهی برای گذر از این دوران سخت اقتصادی و چرخاندن چرخ‌های زندگی باشد. / دیوار

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *