یدیما - نیازمندی‌ های رایگان
یدیما - نیازمندی‌ های رایگان

برای خرید، اجاره و رهن ملک در تهران چقدر کمیسیون بدهیم؟

دست به جیب شدن همیشه سخت است، مخصوصاً وقتی می‌خواهید پولی را برای انجام یک معامله پرداخت کنید، اما به هر حال وقتی قرارداد رهن، اجاره یا خرید و فروشی را در آژانس‌های املاک تنظیم می‌کنید، باید هزینه‌ای را به‌عنوان حق‌الزحمه بپردازید که به آن کمیسیون گفته می‌شود. این هزینه معمولاً تابعی از رقم قرارداد است که به‌صورت یکسان بین خریدار و فروشنده یا موجر و مستأجر تقسیم می‌شود. اما رقم کمیسیون همیشه جزو مسائل مورد بحث و چالش برانگیز در معاملات املاک است. به همین دلیل ما در این مطلب به شما می‌آموزیم که رقم کمیسیون چگونه محاسبه می‌شود و موقع نوشتن قرارداد باید به چه مواردی توجه کنید؟

کمیسیون خرید و فروش ملک
همان‌طور که گفتیم کمیسیون به قیمت ملکی که قصد معامله کردن آن را دارید وابسته است. در خرید و فروش ملک، رقم ۵۰۰ میلیون تومان به‌عنوان ملاک در نظر گرفته شده است. اگر ارزش ملک مورد معامله حداکثر تا ۵۰۰ میلیون تومان باشد، آژانس املاک یک درصد از ارزش ملک را به‌عنوان حق کمیسیون دریافت می‌کند. یعنی سهم خریدار و فروشنده در پرداخت کمیسیون، هر کدام نیم درصد است. مثالاً اگر خانه‌ای بخرید که قیمت آن ۳۰۰ میلیون تومان است، آژانس باید ۳ میلیون تومان از این قرارداد کمیسیون بگیرد که سهم هر کدام از طرفین معامله یک و نیم میلیون تومان می‌شود.
اگر ارزش ملک بیشتر از ۵۰۰ میلیون تومان باشد آژانس املاک برای ۵۰۰ میلیون آن یک درصد و برای مازاد این رقم، نیم درصد کمیسیون می‌گیرد. یعن سهم هرکدام از طرفین به ازای ۵۰۰ میلیون تومان اول، نیم درصد و به ازای مابقی آن، ۰.۲۵‌درصد خواهد بود. مثلا اگر شما خانه‌ای به قیمت ۸۰۰ میلیون تومان بخرید، شما و فروشنده هرکدام باید به ازای ۵۰۰ میلیون تومان اول، ۲.۵ میلیون تومان و به ازای ۳۰۰ میلیون تومان اضافه، ۷۵۰ هزار تومان بپردازید که جمعاً می‌شود ۳میلیون و ۲۵۰ هزار تومان. اما نکته مهم این است که به این رقم ۹درصد مالیات بر ارزش افزوده هم اضافه خواهد شد.

کمیسیون رهن کامل ملک
محاسبه کمیسیون املاک برای ملکی که رهن کامل کرده‌اید ساده‌تر از خرید است. حق کمیسیون بنگاه از یک قرارداد رهن، معادل نصف اجاره یک ماه آن است که بین موجر و مستأجر تقسیم می‌شود و سهم هر کدام از آن‌ها یک چهارم یا ۲۵‌درصد رقم اجاره می‌شود. برای به دست آوردن این عدد مشاور املاک باید رقم قرارداد شما را ابتدا تبدیل به اجاره کرده و بعد آن را تقسیم بر ۴ کند. اما چطور رهن را تبدیل به اجاره می‌کنند؟
فعلا در عرف معاملات ملکی، هر ۱۰ میلیون تومان رهن معادل ۳۰۰ هزار تومان اجاره است. مثلاً اگر شما خانه‌ای را به قیمت ۱۰۰ میلیون تومان رهن کامل کرده باشید مانند این است که ماهانه ۳میلیون تومان برای آن اجاره بپردازید. آژانس املاک یک چهارم از این ۳میلیون تومان را به‌عنوان کمیسیون از هر کدام شما (مستأجر و صاحبخانه) دریافت می‌کند. یعنی از هر طرف، ۷۵۰ هزار تومان. البته مشاور املاک باید به این عدد ۹درصد مالیات بر ارزش افزوده هم اضافه کند.

کمیسیون رهن و اجاره ملک
در رهن و اجاره هم از الگوی رهن کامل پیروی می‌شود. یعنی مبلغ رهن کامل ابتدا ضرب در ۳۰ شده و بعد با مبلغ اجاره ماهیانه جمع می‌شود تا رقم اجاره نهایی به دست بیاید. بعد، یک چهارم از این عدد به‌عنوان کمیسیون از مستأجر و همان اندازه هم از صاحبخانه به علاوه ۹درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌شود. خانه‌ای ‌هم که فقط اجاره شده و پول پیش برای آن در نظر گرفته نشده نیز مشخص است و طبق همین قاعده محاسبه می‌شود.

اگر بنگاه تخلف کرد
مشاور املاک اجازه ندارد یک ریال بیشتر از عددی که از این فرمول‌ها به دست می‌آید کمیسیون بگیرد. مگر آنکه خودتان مایل باشید انعام یا شیرینی پرداخت کنید؛ اما اگر برخلاف میلتان مشاور املاک پول بیشتری از شما گرفت، می‌توانید با شماره ۷۳۳۴ تماس بگیرید و گزارش دهید. همچنین می‌توانید به‌صورت حضوری هم به اتحادیه مشاوران املاک مراجعه کرده و شکایت کنید. البته یادتان باشد که مشاوران املاک می‌توانند در این مبلغ کمیسیون به شما تخفیف هم بدهند، پس اگر اهل چانه زدن هستید حتماً این کار را هم امتحان کنید.
یادتان باشد این روش محاسبه مربوط به شهر تهران است و در شهرهای دیگر کشور ممکن است درصدها کمی متفاوت باشد. در مطالب بعدی سعی می‌کنیم روش محاسبه کمیسیون در سایر شهرها را نیز با شما به اشتراک بگذاریم. / دیوار

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *