یدیما - نیازمندی‌ های رایگان
یدیما - نیازمندی‌ های رایگان

نحوه عملکرد سیستم خنک‌کننده یخچال

یخچال‌ها انواع مختلفی دارند و به‌‌صورت کلی ازنظر سیستم خنک‌کننده به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند که هرکدام نحوه عملکرد سیستم خنک‌کننده و شکل‌گیری برفک متفاوتی دارند:
– یخچال‌های نوفراست (بدون برفک)
– یخچال‌های دیفراست (با برفک)

یخچال‌ها به‌واسطه کارکردشان در حفظ و نگهداری مواد غذایی و جلوگیری از فاسد شدن آن‌ها نیاز به کاهش دما و خنک کردن کابین به‌نحواحسن دارند. این کار در یخچال‌ها به وسیله سیستم خنک‌کننده انجام می‌شود.
زمانی‌ که کمپرسور یخچال شروع به‌کار می‌کند، گاز سرد موجود در مدار با فشار زیاد از طریق لوله‌هایی که برای این‌کار تعبیه شده به محفظه یخچال فرستاده می‌شود. این گاز در نتیجه تبادل دمایی گرمای محفظه یخچال را گرفته و خودش گرم می‌شود. با مکش دوباره کمپرسور گاز به گردش در می‌آید و بعد از سرد شدن، مجدداً توسط کمپرسور به محفظه یخچال فرستاده می‌شود. این‌کار بارها و بارها انجام می‌شود تا دمای کابین به دمای مورد نظر و مطلوب برسد.

نحوه شکل‌گیری برفک:
هنگامی‌که هوای گرم به یک جسم سرد برخورد می‌کند برای اینکه به تعادل دمایی برسد مقداری از رطوبت خود را از دست می‌دهد که این رطوبت به‌صورت قطرات آب بر روی جسم سرد جمع می‌شوند. هر‌چه رطوبت هوا بیشتر باشد  مقدار و سرعت تشکیل این قطرات بیشتر می‌شود. در مورد یخچال نیز همین اتفاق می‌افتد. زمانی‌که شما درِ یخچال را باز می‌کنید یا غذای گرم درون یخچال قرار می‌دهید مقداری هوای گرم وارد یخچال می‌شود. این هوای گرم بعد از برخورد با هوا واجزای سرد داخل یخچال رطوبت خود را به‌صورت قطرات آب روی بدنه، کانال سرد‌کننده یخچال یا مواد غذایی به جا می‌گذارد. درنهایت نیز این قطرات برفک را تشکیل می‌دهند .

آب شدن برفک‌های ایجاد شده در یخچال به دو دلیل الزامی‌هستند:
– لایه‌های برفک ایجاد شده بر روی لوله‌های خنک‌کننده مانند عایق انتقال برودت عمل می‌کنند و ضریب انتقال برودت را کاهش می‌دهند و در نتیجه سرما کم می‌شود.
– برفک موجود بر روی لوله‌ها جلوی جریان هوای ایجاد شده به وسیله فن را می‌گیرد و درنتیجه سرما کاهش می‌یابد.

اگر برفک یخچال بیش از حد شود، کار تبادل دما بین قسمت‌های مختلف یخچال دچار اشکال شده و برفک عملکرد صحیح یخچال رامختل می‌کند. البته تولید‌کنندگان یخچال و فریزرتمهیداتی اندیشیده‌اند تا برفک‌ها به‌صورت اتوماتیک از بین بروند و نیازی نباشد که این کار به‌صورت دستی انجام گیرد.
پس اگر وقت و حوصله ندارید که یخچال را به‌صورت دستی برفک‌زدایی کنید حتما به‌دنبال یخچال‌هایی باشید که عمل برفک‌‌زدایی را به‌صورت خودکار انجام می‌دهند.

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.