یدیما - نیازمندی‌ های رایگان
یدیما - نیازمندی‌ های رایگان

تفاوت یخچال‌های نوفراست و دیفراست

یخچال‌ها از نظر عملکرد سیستم خنک‌کننده به دو دسته نوفراست و دیفراست تقسیم می‌شوند. یخچال‌های نوفراست یخچال‌های بدون برفک هستند و یخچال‌های دیفراست یخچال‌های با برفک. این روزها با پیشرفت تکنولوژی یخچال‌های نوفراست در مقایسه با یخچا‌ل‌های دیفراست از محبوبیت بیشتری برخوردار شده‌اند. البته میزان بودجه‌ای که فرد برای خریدن یخچال اختصاص می‌دهد نیز در انتخاب هر کدام از این دو نوع یخچال بسیار مؤثر خواهد بود.

یخچال‌های نوفراست
یخچال‌های نوفراست (no frost) یا بدون برفک، همان‌طور که از نامشان پیداست به یخچال‌هایی گفته می‌شود که هیچ‌گونه یخ یا به اصطلاح برفکی درون آن‌ها ایجاد نشود و به‌همین‌خاطر این یخچال‌ها قیمت بالاتری نسبت به یخچال‌های دیفراست دارند.
دراین یخچال‌ها کانال سرد‌کننده در بیرون از یخچال قرار دارد و توسط یک فن هوای درون یخچال به‌سمت کانال سردکننده هدایت می‌شود و بعد از سرد‌شدن دوباره به درون محفظه یخچال برمی‌گردد.
البته در یخچال‌های نوفراست برفک ایجاد می‌شود ولی در بیرون از محفظه داخلی یخچال. دراین یخچال‌ها روی کانال خنک‌کننده یک هیتر وجود دارد که در فواصل زمانی مناسب به وسیله یک تایمر فعال می‌شود. با روشن شدن هیتر ارتباط بین کانال خنک‌کننده و محفظه یخچال بسته می‌شود و یخ‌‌های موجود بر روی کانال سرد کننده به بخار تبدیل می‌شوند. درواقع در یخچال فریزر بدون برفک نیز برفک تشکیل می‌شود ولی این برفک در فواصل زمانی مشخص توسط هیتر بخار می‌شود و عملا مصرف‌کننده برفکی نمی‌بیند. در یخچال‌های نوفراست سرما به وسیله فن به تمام کابین منتقل می‌شود و به همین دلیل سرما یکنواخت‌تر و مطلوب‌تر است. امروزه تمام یخچال‌های ساید‌بای‌ساید واکثر یخچال فریزر‌های جدید و مدرن دارای سیستم نوفراست هستند.

یخچال‌های دیفراست
یخچال‌های دیفراست به یخچال‌هایی گفته می‌شود که برخلاف یخچال‌های نوفراست برفک تولید می‌کنند و زمانی که حجم برفک زیاد شد باید عمل برفک‌زدایی انجام شود. عمل برفک‌زدایی در یخچال‌های دیفراست به دو صورت انجام می‌شود و یا به‌عبارت‌دیگر این یخچال‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند.

– برفک‌زدایی دستی: در این یخچال‌ها عمل برفک‌زدایی به‌صورت خودکار انجام نمی‌شود و برای اینکار باید مواد غذایی را از یخچال خارج کرد و پریز برق را کشید و چند ساعتی صبر کرد تا یخ‌های یخچال آب شود. این یخچال‌ها به خاطر اینکه برفک‌زدایی آن‌ها خیلی زحمت دارد جذابیتی برای خریداران ندارند.

– برفک‌زدایی خودکار (اتومات): دراین نوع از یخچال‌های دیفراست طراحی به گونه‌ای صورت گرفته است که برفک یا یخ ایجاد شده به وسیله ی دکمه (دکمه دیفراست) و یا به‌صورت خودکار آب می‌شود و از طریق یک شلنگ یا لوله به ظرفی که در کنار کمپرسور تعبیه شده منتقل و با گرمای ایجاد شده توسط کمپرسور تبخیر می‌شود و با این‌کار به خنک‌شدن کمپرسور نیز کمک می‌کند. عمل دیفراست به این‌صورت است که معمولا به‌ازای هر ۱۵ ساعت کار کمپرسور یک‌بار عمل دیفراست انجام می‌شود.
یک المنت بر روی اواپراتور و یک المنت داخل سینی آبریز وجود دارد. در هنگام دیفراست المنت روی اواپراتور روشن می‌شود تا یخ‌ها را آب کند و بعد از دقایقی خاموش می‌شود. این‌بارالمنت داخل سینی محل تجمع آب روشن می‌شود تا آب حاصل از ذوب شدن برفک را بخار کند.

امیدواریم با مطالعه این مطلب به‌خوبی با یخچال دیفراست و نوفراست آشنا شده باشید. این مطلب به شما کمک می‌کند تا اگر قصد دارید یخچال بخرید بر اساس بودجه و نیازهایتان از میان یخچال بابرفک و بدون برفک، بهترین انتخاب را داشته باشید.

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.