یدیما - نیازمندی‌ های رایگان
یدیما - نیازمندی‌ های رایگان

آیا محله خود را تغییر دهیم؟

نکات مثبت و منفی جابه‌جایی محله در شهر

ویژگی‌های مثبت:

باز کردن افق دید

خانواده‌های زیادی وجود دارند که همه تهران را به یک محله آن می‌شناسند. اگر قرار باشد روزی پایشان را از شرق تهران خارج کنند بعد از پل سیدخندان جایی را بلد نیستند. با این حال برای خیلی از آنها دیگر زندگی کردن در همان محله قدیمی دلیلی وجود ندارد. اگر قبلا چیزهایی آنها را به یک محله خاص پیوند می‌زد حالا دانشگاه یا محل کار در سمت دیگر شهر روزانه این پیوند را می‌شکافد. آگهی‌های اینترنتی خانه افق دید این افراد را باز می‌کند. وقتی مبلغ را وارد و تعداد اتاق مورد نیاز و مساحت مورد علاقه خود را مشخص می‌کنند با محدود نکردن محله از همه مناطق تهران خانه‌های مطابق انتظاراتشان را می‌بینند. نتایج گاهی آنها را برای محله‌ای وسوسه می‌کند که تا به حال به آن فکر هم نکرده‌اند اما به محل کارشان نزدیک است.

دزدیدن پیشنهادهای خاص در لحظه

اگر گزینه فوری را در جست و جوی آگهی روشن کنید با آگهی‌هایی روبرو خواهید شد که به دلایل مختلفی ملک خود را ارزان‌تر از قیمت بازار برای فروش و یا اجاره پیشنهاد کرده‌اند. برای مثال ممکن است امروز در نازی‌آباد مستاجر باشید اما همین فردا در صادقیه با آگهی روبرو شوید که به دلیل نیاز فوری خانه‌ای را زیر قیمت بفروشد. پس وارد معامله می‌شوید، از هم محله‌ای ها خداحافظی کرده و یک فرصت مناسب برای خانه‌دار شدن را در لحظه می‌دزدید.

معماری  وسوسه کننده

تعداد خانه‌های حیاط دار با افزایش ساخت و ساز آپارتمان بسیار رو به کاهش است. پس احتمال اجاره یا خرید این املاک قدیمی فقط در یک محله بسیار پایین خواهد بود. برای پیدا کردن خانه‌های قدیمی به خصوص با کاربری‌های خاصی مثل کافه یا رستوران دیوار پیشنهادهای بیشتری در مقایسه با یک مشاور املاک می‌دهد. فردی که دنبال خانه حیاط‌دار می‌گردد اولویتش را از قبل انتخاب کرده‌است پس با تغییر محله خود هم مشکلی نخواهد داشت.

تنوع قیمتی

بازار مسکن هر روزه با افزایش قیمت برای اجاره‌نشینان چاره‌ای جز تغییر محله باقی نمی‌گذارد. اگرچه این پدیده به خودی خود برای اقتصاد مطلوب نیست اما با گران‌تر شدن خانه‌های محله‌ای که در آن زندگی‌ می‌کردید و در مقابل عدم افزایش حقوق و دستمزدها به همان اندازه چاره‌ای جز انتقال به یک محله ارزان‌تر نخواهید داشت. تنوع قیمتی که  «دیوار» در اختیار مشتری قرار می‌دهد در شرایط ناپایدار قیمت مسکن می‌تواند موقتا برای اجاره‌نشین‌ها کمک بزرگی باشد.

 

نکات منفی تغییر محله:

دلزدگی

کلان شهری که رفتن از شرق به غرب آن چند ساعتی زمان می‌برد شما را مجبور به اطاعت از قوانین خود می‌کند. با زندگی کردن در جایی دور از همه اگر قرار باشد هفته ای یک بار به ملاقات خانواده‌تان در آن سر شهر بروید، این کار برایتان عذاب‌آور می‌شود. مهمانی‌های دوستانه را لغو می‌کنید و دیگر با هیچ هم‌محله و همسایه ای معاشرت نخواهید کرد و به مرور زمان به انسان منزوی تبدیل خواهید شد. برای همین بهتر است وقتی دیوار را برای خرید و یا اجاره خانه چک می کنید به جز شرایط ضروری تا جای ممکن  خیلی از محله خود دور نشوید.

پاک شدن خاطرات

به عقیده جامعه‌شناسان شهری شما تا زمانی که در محله‌ای برای خود تاریخچه نسازید نمی‌توانید آن را محله خودتان بنامید. محله‌ای که وقتی در آن راه می‌روید بتوانید از نقطه نقطه آن برای دیگری روایت کنید: «وقتی بچه بودم با مادرم از اینجا لبو می خریدیم.» «وقتی نوجوان بودم با هم کلاسی‌ها از اینجا فیلم کرایه می‌کردیم.» محله‌ای که اگر در قله قاف هم زندگی کنید باز احساس می‌کنید همه ملزوماتتان را باید از آنجا تهیه کنید. کمال اطهاری، جامعه‌شناس در این باره اعتقاد دارد:« درست مثل این می‌‌ماند که فرد آلزایمر بگیرد و تمام اطلاعاتی که در زندگی‌‌اش داشته را از دست بدهد در چنین وضعیتی می‌توانیم بگوییم نوعی آلزایمر شهری به وجود می‌آید‌‌.» احساس تعلق خاطر چیزی است که شما را به یک محله سنجاق می‌کند اما با تغییر محله از بین می‌رود و انسان‌ها را از ریشه‌هایی که به هم پیوند می‌داد جدا می‌کند. منبع:دیوار

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.